Samochody dla straży pożarnej – co należy wiedzieć?

Samochody dla straży pożarnej – co należy wiedzieć?

Wozy strażackie lub inaczej samochody pożarnicze to wyspecjalizowane pojazdy, które służą do wykonywania akcji ratowniczo-gaśniczych. Co ciekawe, istnieją różne rodzaje […]

 • Wozy strażackie lub inaczej samochody pożarnicze to wyspecjalizowane pojazdy, które służą do wykonywania akcji ratowniczo-gaśniczych. Co ciekawe, istnieją różne rodzaje tego typu pojazdów, które wyposaża się w specjalistyczne urządzenia i narzędzia. W niniejszym artykule przybliżamy bliżej ten temat.
  Jakie rodzaje wozów strażackich wyróżniamy?
  Samochody pożarnicze można podzielić na różne grupy według kilku kryteriów. Podstawowym z nich będzie podział ze względu na przeznaczenie. Najpopularniejszym rodzajem są samochody ratowniczo-gaśnicze, które wykorzystuje się do gaszenia pożarów i przeprowadzania akcji ratowniczych. Kolejnym z rodzajów wozów strażackich są samochody specjalne, służące do wykonywania konkretnych zadań, takich jak ratownictwo chemiczne, wysokościowe, czy techniczne.
  Do grupy wozów strażackich zalicza się również wszelkiego rodzaju samochody transportowe, a także pojazdy dowodzenia i łączności, które służą do kierowania akcją ratowniczą. Oddzielną grupę stanowi także sprzęt specjalnego przeznaczenia, służący do wykonywania zadań, takich jak gaszenie pożarów na morzu czy w zakładach przemysłowych.
  Samochody pożarnicze – najistotniejsze wyposażenie
  Wyposażenie danego samochodu pożarniczego będzie uzależnione od jego przeznaczenia. Istnieją jednak elementy, które powinny znajdować się w każdym wozie strażackim, tak aby była możliwość wykonywania przy ich użyciu czynności ratowniczo-gaśniczych.
  Wśród elementów wyposażenia takiego pojazdu wyróżniamy:
 • pompę wody;
 • sprzęt hydrauliczny;
 • węże pożarnicze;
 • zbiornik na wodę;
 • zbiornik na środek pianotwórczy;
 • specjalny sprzęt ratowniczy.

 

Niektóre z samochodów pożarniczych wyposaża się także w dodatkowe elementy, dzięki którym użytkownicy takiego wozu mogą bez problemu operować w miejscu akcji ratowniczej, bądź gaśniczej. Wśród elementów, które możemy spotkać w tego typu samochodach strażackich, wyróżniamy:

 • system kamer, dzięki któremu można obserwować teren wokół pojazdu i unikać tym samym niebezpiecznych sytuacji;
 • system łączności, ułatwiający komunikację pomiędzy załogami biorącymi udział w akcji ratowniczej lub gaśniczej;
 • wysięgnik hydrauliczny, umożliwiający podnoszenie ciężkich obiektów;
 • agregat prądotwórczy, mogący zasilić wszelkie urządzenia elektryczne.

Ile może kosztować wóz strażacki i gdzie należy szukać najlepszych ofert?
Wóz strażacki to pojazd, którego cena będzie wahać się w zależności od jego wielkości, rodzaju, roku produkcji, przebiegu czy marki. Ogólnie rzecz biorąc, kupno nowego samochodu pożarniczego to wydatek rzędu około 1,5 miliona złotych. Chcąc zainwestować w tego typu sprzęt, znacznie korzystniejszą inwestycją może okazać się pojazd z rynku wtórnego. Samochody, które możemy tam znaleźć, cechują się dużo niższymi cenami w porównaniu z nowymi pojazdami. Przykładem sprawdzonego portalu internetowego, na którym znajdziemy różnego rodzaju samochody pożarnicze, jest TRUCK1.EU. Z dostępną ofertą tej strony można zapoznać się pod wskazanym niżej adresem: https://www.truck1-pl.com/komunalne-specjalistyczne/samochody-pozarnicze.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*