fot. PS Przodkowo

Tydzień kaszubski w przodkowskim przedszkolu

Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Przodkowie po raz kolejny obchodziły „Tydzień Kaszubski”. W ten sposób co roku najmłodsi zapoznają się z kulturą i historią naszego regionu.

no images were found

Tydzień Kaszubski był poprzedzony warsztatami plastycznymi z Bożeną Kupper-Krzyżanowską, podczas których przedszkolaki malowały wzory kaszubskie na gęsich jajkach. Następnie dzieci zapoznały się z  prezentacją multimedialną pt. „Nasz region – Kaszuby”. Dzieci ze swoimi wychowawczyniami odwiedziły wystawę ceramiki kaszubskiej w Gminnej Bibliotece Publicznej w Przodkowie. Zaprzyjaźniona z przedszkolem, dyrektor biblioteki Danuta Rzepka przeczytała również bajki w języku kaszubskim.

W kolejnych dniach do przedszkola zaproszono Zofię Rzeszewicz, prezes oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Przodkowie, która przedstawiła historię, symbole  i  tradycje Kaszub. Dzieci miały również okazję zapoznać się  z teatrem rzeźby autorstwa Ireny Brzeskiej, która przedstawiła kaszubską legendę pt. „Zakochani w Chmielnie”. Rzeźbiarka zaprezentowała etapy rzeźbienia w drewnie i dzieci miały okazje pobawić się figurkami i marionetkami.  

Reklamy

Także dzieci ze Szkoły Podstawowej w Przodkowie pod kierunkiem dyrektora Jerzego Soliwody zaprezentowały tańce i piosenki w języku kaszubskim. Przedszkolaki miało okazję zobaczyć kaszubskie instrumenty takie jak: burczybas czy diabelskie skrzypce. Zakończeniem Tygodnia Kaszubskiego był wewnątrz przedszkolny konkurs Rodnô Mowë, podczas którego przedszkolaki prezentują wiersze po kaszubsku. Zwycięzcy biorą udział w eliminacjach gminnych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*