Uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Kartuzach w Grecji

Uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Kartuzach w Grecji

Od 13 do 19 października 2018 9 uczniów i 5 nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych w Kartuzach uczestniczyło w Międzynarodowym Spotkaniu Szkoleniowym w Volos (Grecja).

25

Zdjęcie 2 z 26

Spotkanie odbyło się w ramach programu Erasmus+ i przedsięwzięcia związanego z projektowaniem inteligentnego domu pasywnego w kontekście redukcji zanieczyszczeń i oszczędzania energii. Projekt oparty jest na współpracy trzech partnerskich szkół: Zespołu Szkół Technicznych w Kartuzach (głównego koordynatora i pomysłodawcę ), 1 st EK Volou z Grecji i BBS Bersenbrueck z Niemiec. Działaniem objęci są nauczyciele zawodu i uczniowie kształcący się w kierunkach: technik budownictwa, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej i technik mechatronik.

Szkolenie w Volos zorganizowane było pod kątem projektu wyposażenia domu pasywnego w urządzenia i systemy energetyki odnawialnej. Młodzież z poszczególnych krajów przedstawiała swoje prezentacje, które wypracowała w macierzystych szkołach. Nauczyciele greccy prowadzili zajęcia z zakresu wykorzystania odnawialnych źródeł energii w budownictwie. Uczestnicy zwiedzili park fotowoltaiczny, którym dysponuje placówka produkując prąd na swoje potrzeby. Poznali nowoczesne wyposażenie pracowni technicznych. Ciekawym przedsięwzięciem było stworzenie przez partnerów na terenie szkoły małej biogazowni, w której wykorzystuje się odpady biologiczne.  Nauczyciele z ZST zaprezentowali  opracowaną wcześniej dokumentację techniczną wraz z rysunkami domu pasywnego, uwzględniając dobór odpowiedniej konstrukcji oraz materiałów budowlanych

Reklamy

Młodzież i nauczyciele mieli okazję odwiedzić prywatny dom pasywny, o którego budowie i zaletach opowiadała właścicielka – architekt i wykładowca uniwersytecki.

Niezwykłą atrakcją była wizyta na farmie, na której tworzono budynki bioklimatyczne z naturalnych materiałów (glina, słoma, kamienie, ziemia, drewno) – ekonomiczne, przyjazne dla środowiska i tanie. Wszyscy uczestnicy z Niemiec, Polski i Grecji mogli wykazać się umiejętnością pracy zespołowej i wspólnie budowali mały piec z materiałów dostępnych na działce.

Dopełnieniem wizyty szkoleniowej było poznanie przez uczestników z Niemiec i Polski kultury greckiej, zabytków Aten i Volos oraz klasztorów „zawieszonych” na formacjach skalnych Meteorów.

Wyjazd stał się wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń, poznania metod kształcenia w systemie greckim, zdobycia wiedzy na temat wykorzystania odnawialnych źródeł energii w budownictwie pasywnym i bioklimatycznym. Rozwinął świadomość ochrony środowiska i dbałości o czystość powietrza. Międzynarodowe spotkanie pozwoliło na integrację i przełamywanie barier kulturowych. Pomogło uczestnikom zdobyć lub rozwinąć kompetencje organizacyjne, społeczne i językowe.

Organizatorem kolejnego spotkania szkoleniowego w ramach projektu będzie szkoła z Niemiec.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*