Żukowo. „Przez otwarte okno” w OKiS-ie

Żukowo. „Przez otwarte okno” w OKiS-ie

W ramach inicjatywy „Przez otwarte okno” w żukowskim OKiS-ie można podziwiać wystawę prac Łukasza Pasternaka. Prace absolwenta Zespołu Szkół Specjalnych można zobaczyć do końca marca.

Galeria Sztuki „Przez Otwarte Okno” to inicjatywa, która zrodziła się z chęci i potrzeby stworzenia przestrzeni, w której mogłyby zaistnieć osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które wyróżniają się szczególnymi zdolnościami i talentami. Jest to też miejsce na prezentację prac artystów, których bohaterami będą osoby z niepełnosprawnościami.

-Powstała galeria sztuki daje realną szansę osobom z niepełnosprawnością na wyjście poza najbliższe otoczenie i krąg osób z niepełnosprawnościami, staje się drogą do włączania w szersze środowisko. Zauważamy, że coraz więcej miejsc, instytucji coraz chętniej otwiera się na działania promujące sztukę osób z niepełnosprawnością, zarówno w przestrzeni teatralnej, plastycznej, czy literackiej – podkreśla Barbara Bulczak, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żukowie

Reklamy

Sztuka nie ma barier, jest formą wyrażania siebie, własnego widzenia świata, dialogu z innymi. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy stara się stworzyć warunki do spotkania się z dziełem artysty. To spotkanie staje się dla artysty z niepełnosprawnością szansą na wyjście z izolacji.

Inicjatywa spotkała się z przychylnością dyrektora Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie i już w okresie zimowym ruszyła w sposób wirtualny. Pierwsza edycja dotyczyła prac sztuki użytkowej, dekoratorskiej o tematyce zimowo-świątecznej, których autorami byli wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żukowie. Teraz spotkaniem z przestrzenią zewnętrzna stała się wystawa prac plastycznych Pana Łukasza Pasternaka, absolwenta Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim, a obecnie uczestnika Warsztatów Terapii Zajęciowej, którą podziwiać można w siedzibie żukowskiego OKiS-u.

-Wystawa będzie dostępna przez najbliższe dwa tygodnie i jest pierwszą z kolejnych wystaw, które będziemy organizować w ramach galerii sztuki osób niepełnosprawnych intelektualnie „Przez otwarte okno”. Pomysł organizowania takich cyklicznych wystaw zrodził się już w ubiegłym roku, gdy przenieśliśmy się do nowej siedziby i pojawiła się szansa na zaadaptowanie tej przestrzeni i wówczas pani Barbara Bulczak, dyrektor SOSW-u zwróciła się do nas z taką propozycją. Niestety zamkniecie instytucji kultury trochę pokrzyżowało nasze plany, ale w końcu wystawa doszła do skutku, a kolejna prezentująca prace związane z Wielkanocą, pojawi się już pod koniec marca – mówi Aleksandra Rogalewska, dyrektor OKiS-u w Żukowie.

-Pan Łukasz swoją przygodę ze sztuką rozpoczął w gimnazjum, gdzie „opiekunem jego talentu” została Ewa Ciastek, obecnie nauczyciel w SOSW-u w Żukowie. Artysta współpracował z gminą Kunów w województwie świętokrzyskim, skąd pochodzi. Wielokrotnie organizował wystawy i aukcje swoich prac, co zostawało upamiętnione w lokalnej prasie. Po raz pierwszy Jego klimatyczne obrazy możemy oglądać na Pomorzu – opowiada dyrektor SOSW-u, Barbara Bulczak.

Wystawę można oglądać w Ośrodku Kultury i Sportu w Żukowie, gdzie będzie dostępna do końca marca 2021 roku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*