Żukowski samorząd podsumowuje minione 5 lat

Żukowski samorząd podsumowuje minione 5 lat

W związku z tym, że wybory samorządowe wstępnie miały odbyć się w podobnym czasie, co wybory parlamentarne, podjęto decyzję o przesunięciu ich na wiosnę.  Gdyby tak się jednak nie stało, obecna kadencja samorządowa właśnie by się kończyła. Gm. Żukowo podsumowuje więc, co w ciągu ostatnich 5 lat wydarzyło się w inwestycjach oświatowych.

Bardzo duży przyrost mieszkańców sprawił, że niezbędna stała się rozbudowa bazy oświatowej, a także okołoszkolnej. Ogromne zmiany obserwowaliśmy w Tuchomiu, gdzie powstała zupełnie nowa placówka – trzykondygnacyjny obiekt, w którym oprócz sal szkolnych znajdują się m. in. świetlica, sala komputerowa czy salka do ćwiczeń ruchowych. Budynek został wyposażony również w windę, a na dachu zamontowane zostały panele fotowoltaiczne. Jego koszt wyniósł 5,7 mln zł.

Trochę mniejsze, choć wciąż bardzo duże zmiany miały miejsce w Borkowie, Pępowie i Niestępowie. W tych miejscowościach szkoły zostały rozbudowane – nowe skrzydła znacznie poprawiają komfort nauki. W Pępowie nowa część kosztowała ok. 3,4 mln zł, w Borkowie ok. 9,4 mln zł, a w Niestępowie ok. 2,7 mln zł.

Reklamy

Jeszcze większy zakres prac ma miejsce w przypadku rozbudowywanej właśnie szkoły w Baninie przy ul. Lotniczej. Tu, poza niewielkimi fragmentami starego obiektu, powstaje niemal nowa placówka z halą sportową. To gigantyczne zadanie o wartości ok. 28 mln zł realizowane dzięki rządowemu wsparciu w kwocie niemal 14 mln zł. Zmieniły się również szkoły w Glinczu i Skrzeszewie. W pierwszej z nich zaadaptowano poddasze, a w drugiej strych na potrzeby edukacyjne.

Co ważne, rozbudowa bazy oświatowej będzie kontynuowana, bo są już gotowe dokumentacje projektowe dla rozbudowy szkół w Chwaszczynie, Przyjaźni, Skrzeszewie i Leźnie. Mało tego, dla SP Leźno na rozbudowę pozyskano właśnie 8 mln zł z VIII edycji Polskiego Ładu, a dla SP Skrzeszewo 1,5 ml zł w ramach RPOZ.

Dużo działo się również przy szkołach, a mowa o zadaniach z zakresu sportu i wychowania fizycznego. W Pępowie, Skrzeszewie i Glinczu powstały boiska, wkrótce boisko powstanie też w Leźnie. W Miszewie otwarto nową salą gimnastyczną, a podobny obiekt powstaje właśnie w Glinczu. Z kolei w Tuchomiu dzięki programowi budowy przyszkolnych hal OLIMPIA powstanie nowa sala gimnastyczna.

Na „finiszu” jest już budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 i ZSZiO w Żukowie – to zadanie realizuje Powiat Kartuski przy współpracy z Gminą Żukowo 50/50. Ogromny krok wykonano również w kierunku troski o najmłodszych mieszkańców gminy. We wrześniu tego roku podpisano umowę na dofinansowanie utworzenia 3 żłobków w ramach Programu MALUCH+. Znajdą się one w Żukowie, Chwaszczynie oraz na granicy Dąbrowy i Banina.

-Tak duży przyrost mieszkańców, jaki obserwujemy każdego roku musi spotkać się z rozbudową bazy oświatowej. Staramy się tak kierować nasze działania inwestycyjne, żeby dzieci uczyły się w bardzo dobrych warunkach i kończyły lekcje wczesnym popołudniem, a nie wieczorem – mówi Burmistrz Wojciech Kankowski. – Cieszy nie tylko fakt, że mamy tylu wspaniałych najmłodszych Mieszkańców, ale też to, że realizując dla nich inwestycje oświatowe otrzymujemy wsparcie zewnętrzne liczone w dziesiątkach milionów złotych.

Realizacja wielu powyższych zadań była i jest możliwa dzięki wsparciom zewnętrznym. Do dofinasowanych zadań z zakresu inwestycji oświatowych zaliczyć możemy:

Rozbudowa szkoły w Borkowie – 453 521,41 zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „Wsparcie edukacji przedszkolnej w Gminie Żukowo” (Wartość zadania: 9 412 708,43 zł)
Rozbudowa szkoły w Baninie przy ul. Lotniczej – 13 983 585,43 zł dofinansowania z programu Polski Ład oraz 750 tys. zł z programu „Inwestycje w oświacie” (Wartość zadania: 28 149 885,79 zł)
Budowa Sali gimnastycznej w Glinczu – 3 736 286,91 mln zł dofinansowania z programu Polski Ład (Wartość zadania: ok 5,7 mln zł)
Budowa boiska w Leźnie – 828 553,09 zł dofinansowania z programu Polski Ład (Wartość zadania: ok 1,2 mln zł)
Budowa sali gimnastycznej w Tuchomiu (w planach) – 1 955 000 zł dofinansowania z programu budowy przyszkolnych hal OLIMPIA (planowana wartość zadania: ok. 2,8 mln zł)
Rozbudowa szkoły w Leźnie (w planach) – 8 mln zł dofinansowania z programu Polski Ład (planowana wartość zadania: 10 mln zł)
Rozbudowa szkoły w Skrzeszewie (w planach) – 1,5 ml zł dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków (planowana wartość zadania: 2,4 mln zł)
Utworzenie żłobków w Żukowie, Chwaszczynie i Dąbrowie (w planach) – 8 384 303 zł dofinansowania w ramach Programu MALUCH+ (planowana wartość zadania: ok 18,7 mln zł)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*