Donacja trwa zaledwie 10 minut fot. Elżbieta Lejk /zKaszub.info

Mieszkańcy Sierakowic dołączyli do akcji „100 litrów krwi na 100-lecie niepodległości”

Krew to wciąż towar deficytowy. By uczcić 100-lecie niepodległości, mieszkańcy Sierakowic biorą udział w akcji krwiodawstwa. Ich celem jest zebranie 100 litrów. By osiągnąć ten wynik potrzebują dokładnie 233 dawców.

Donacja trwa zaledwie 10 minut fot. Elżbieta Lejk /zKaszub.info

Jednym z najcenniejszych darów, jakim podzielić może się każdy z nas jest krew i jej składniki. Co roku w okresie letnim powraca – niczym bumerang – problem z jej deficytem. Jest to czas, gdy potrzeba jej najbardziej. Jednak tegoroczna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, staje się okazją do wielu akcji oddawania krwi. Nie inaczej jest w Sierakowicach – tam parafia św. Marcina we współpracy z gdańskim Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa stworzyła możliwość podzielenia się tym cennym płynem.

100 litrów krwi na 100-lecie niepodległości w Sierakowicach

Już od godzin porannych na parkingu przy kościele parafialnym pw. św. Marcina zbierali się chętni by podzielić się swoją krwią. Jest to możliwe dzięki krwiobusowi z gdańskiego RCKiK. Sama donacja to tylko chwila a może uratować życie. Tym bardziej słowa te nabierają istotnego wydźwięku w obliczu tegorocznej rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez wieki została okupiona ona setkami litrów krwi naszych przodków. Obecnie, by niejako odwdzięczyć się im – i być może uratować komuś życie – organizowane są akcje krwiodawcze. 

Reklamy

Akcja w Sierakowicach dla niektórych jest kolejną z wielu okazji by podzielić się krwią fot. Elżbieta Lejk /zKaszub.info

Sierakowicka akcja 100 litrów krwi na 100 lecie niepodległości wymaga donacji od 223 dawców. Tych nie brakuje. Wielu z nich jest aktywnym dawcą już od wielu lat, przekazując dobre nawyki dzieciom.

– Tak naprawdę jest to coś czym mogę podzielić się z drugim człowiekiem. Mnie to nic nie kosztuje, natomiast ktoś inny może cieszyć się zdrowiem – mówi jedna z dawczyń. –  Jestem krwiodawcą od 10 lat. Był czas kiedy nie mogłam oddać krwi, ale zawsze do tego wracałam. 

Dla wielu taka akcja jak w Sierakowicach jest okazją do przełamania strachu i spełnienia marzeń.

– Zawsze chciałam to zrobić. Jestem już zarejestrowana w bazie DKMS i czekałam teraz na okazję by spróbować oddać krew – opowiadają mieszkanki Sierakowic. – To mój pierwszy raz i trochę się boję więc jestem tu z koleżanką. Razem chcemy podzielić się tym co mamy najcenniejsze.

Jak zostać krwiodawcą?

Decyzja o oddaniu krwi zawsze musi zostać być podjęta świadomie i dobrowolnie. By móc oddać krew lub jej składniki musimy być całkowicie zdrowi  i wypoczęci. Wskazane jest by dzień przed donacją nie spożywać alkoholu i ograniczyć palenie. W dniu oddawania krwi należy zjeść lekki posiłek. Dawcą może być każdy w wieku między 18-65 lat, którego waga przekracza 50 kg. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie każdego regionalnego centrum krwiodawstwa – również RCKiK w Gdańsku. Sama donacja trwa zaledwie 10 minut, a może komuś uratować życie.

Na co dzień krwią podzielić można się w Oddziale Terenowym w Kartuzach. Działa on od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 12.00. Również w niektóre soboty tego roku, tj. 23 czerwca, 8 września oraz 17 listopada – w godz. 7.15-10.30 będzie istnieć możliwość oddania krwi.

[Not a valid template]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*