Gmina Chmielno obniżyła podatek [AKTUALIZACJA]

Gmina Chmielno obniżyła podatek [AKTUALIZACJA]

Gmina Chmielno obniżyła podatek od nieruchomości o funkcji turystycznej. Tę dobrą wiadomość władze gminy przekazały właścicielom ośrodków wypoczynkowych i kwater turystycznych na spotkaniu, które odbyło się 1 marca 2016 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Chmielnie.

Na spotkaniu samorządowcy przedstawili plany inwestycyjne na najbliższe lata. Wójt Jerzy Grzegorzewski poinformował, że Chmielno otrzymało tytuł Gmina Atrakcyjna Turystycznie. Nagrody od trzynastu lat przyznawane są doroczne najlepszym gminom i przedsiębiorcom przez kapitułę plebiscytu, organizowanego w ramach Narodowego Programu Promocji Polska Przedsiębiorczość. Przedstawiony został także kalendarz imprez na 2016 rok.

Zobacz też: Rada Gminy Chmielno: można montować podliczniki. Będzie taniej!

Na spotkaniu omawiane były kwestie podatków od nieruchomości wysokości opłaty miejscowej i zakresu jej pobierania. Jak wynika z uzyskanej informacji, podatek od nieruchomości o funkcji turystycznej został obniżony o 5 gr za 1 m². – Nie jest to może znacząca obniżka. Chcieliśmy jednak ulżyć choćby w niewielkim stopniu branży turystycznej. Zależy nam przecież na jej rozwoju i nowych inwestycjach – powiedział Maciej Konkol,sekretarz gminy.

Reklamy

Opłata miejscowa (klimatyczna) została na ten rok utrzymana na dotychczasowym poziomie i wynosi 1,5 zł za dobę pobytu turysty. Opłata miejscowa pobierana jest od 2016r. na terenie całej gminy.

W kolejnej części spotkania Edyta Klasa, kKierownik GOKSiR przedstawiła listę zajęć realizowanych w Dminnym Ośrodku Kultury oraz plan imprez na 2016 r. Pośród nowości, znalazł się Festiwal Truskawek Kaszubskich, przewidziany na 1-2 lipca. Podczas imprezy odbędzie się bicie rekordu w gotowaniu zupy truskawkowej. Kolejna dużą imprezą będą Dni Powiatu Kartuskiego, które zaplanowano na 9 lipca. Ponadto podczas wakacji odbędzie się 23 lipca – Chillaut Fest, 30 lipca – Festiwal Tradycji Kaszubskiej z tradycyjnym biciem rekordu w zażywaniu tabaki, 7 sierpnia – Bezpieczne Chmielno, 20 sierpnia – drugi już Triathlon w Chmielnie. Trwają już zapisy na ta imprezę. Tradycyjnie już pod koniec sierpnia tj. 28 sierpnia, odbędą się dożynki gminne. W tym roku w Chmielnie na stadionie gminnym.

W dalszej części spotkania wójt Jerzy Grzegorzewski  przedstawił plany inwestycyjne w zakresie turystyki, które będą realizowane w 2016 i 2017 r. Priorytetem w działaniach inwestycyjnych będzie poprawa infrastruktury. Gmina Chmielno w ramach projektu Pomorskie Szlaki Kajakowe wybuduje sześć przystanków kajakowych (trzy na Jeziorze Raduńskim, po jednym na jeziorze Kłodno, Białym i Rekowskim) oraz przenoszę dla kajaków na kanale w Chmielonku. Wartość projektu to 1 mnl. zł. Realizacja przewidziana jest na 2017 r.

Ponadto gmina chciałaby zbudować szereg ścieżek rowerowych m.in. wzdłuż drogi Maks – Sznurki, Chmielno – Wygoda, Zawory – Chmielonko. Trasy są w fazie projektowania. Gmina złożyła też wniosek na dofinansowanie budowy ścieżki edukacyjnej w Chmielnie od stadionu gminnego na górę tamową, gdzie powstanie punkt widokowy z platformą. Ponadto ścieżka pieszo rowerowa powstanie przy okazji modernizacji drogi 211 relacji Kartuzy – Sierakowice. Mamy nadzieję że prace w tym zakresie rozpoczną się w przyszłym roku – powiedział Wójt Gminy Chmielno. Etap projektowania drogi już się zakończył.

Skomentuj: Gmina Chmielno obniżyła podatek  [AKTUALIZACJA]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*