„Jasełka” w banińskiej szkole podstawowej

„Jasełka” w banińskiej szkole podstawowej

Wczoraj w Szkole Podstawowej w Baninie (gm. Żukowo) odbył się występ jasełkowy dla rodziców i dziadków klasy 0c. Dzieci rozpoczęły występ wierszem Adeli Bajko „Zatrzymajcie się, ludzie!”, który pomimo upływu czasu jest nadal bardzo aktualny, zwłaszcza w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

„Zatrzymajcie się, ludzie, na chwilę!
Zatrzymajcie się w biegu szalonym!
Posłuchajcie – Dziecina gdzieś kwili!
Lecz ten głos wrzawą świata stłumiony…

Cicho, cicho i kroku zwolnijcie,
Bo miniecie stajenkę ubogą!
A tam w żłobie wszak kryje się Życie,
Kto w nim leży, jest Prawdą i Drogą!

Reklamy

Niech uciszy się świat rozkrzyczany,
W siebie patrzeć niech wreszcie przestanie!
Wtedy pokój, dotychczas nieznany,
Spłynie w serca z aniołów śpiewaniem!”

Adela Bajko, listopad 1965 r.

Podczas „Jasełek” goście mogli uczestniczyć w pięknie przedstawionej przez najmłodszą grupę wiekową historii narodzenia pańskiego, która wprowadziła w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci prócz recytacji wierszy i ról zaprezentowały swym bliskim również pastorałki i radosne tańce świąteczne, wśród których znalazły się „Taniec aniołów” R. Schumanna – O dalekiej krainie, a także „Taniec Pasterzy – Narodził się Jezus Chrystus”, czy „Boże Dziecię witaj nam”.

W repertuarze znalazł się również czas na wspólne kolędowanie z gośćmi przy akompaniamencie akordeonu, na którym grał Tymoteusz Wanionek, uczeń Szkoły Podstawowej w Baninie oraz Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdańsku. Spośród tradycyjnych kolęd odśpiewano razem „Dzisiaj w Betlejem”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki” oraz „Przybieżeli do Betlejem pasterze” odbywając jednocześnie swoistą podróż w czasie, która nawiązuje do tradycji obchodów Świąt Bożego Narodzenia wcześniejszych pokoleń Polaków.

Na zakończenie, dzieci zaśpiewały kolędę angielską „We wish you a Merry Christmas” oraz złożyły swym bliskim życzenia świąteczne i noworoczne, obdarowując ich własnoręcznie przygotowanymi na zajęciach prezentami. Był to wieczór pełen wzruszeń i pozytywnych emocji, który pozwolił w myśl zacytowanego wiersza Adeli Bajko „Zatrzymajcie się, ludzie!” choć trochę zwolnić i pomyśleć o prawdziwym przesłaniu nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Wychowawca grupy 0c Magdalena Gigiel-Wanionek wraz ze współorganizującą „Jasełka” Hanną Pek – nauczycielką muzyki w banińskiej szkole, a także dzieci z grupy 0c składają wszystkim czytelnikom najserdeczniejsze życzenia świąteczne i noworoczne.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*