Banino. Obserwowali częściowe zaćmienie słońca. Kiedy następne?

Banino. Obserwowali częściowe zaćmienie słońca. Kiedy następne?

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Baninie wyposażeni w klisze RTG, okulary przeciwsłoneczne oraz płyty CD mogli w trakcie zajęć we wtorek (w godz. od 11.11 do 13.27) podziwiać zjawisko częściowego zaćmienia słońca. Do obserwacji dołączyli również zainteresowani rodzice oczekujący pod szkołą na swoje dzieci.

We wtorek 25 października mogliśmy oglądać jedno z najciekawszych i spektakularnych zjawisk astronomicznych – częściowe zaćmienie słońca, gdzie księżyc znajdował się pomiędzy słońcem, a ziemią.

Pogoda do obserwacji była niemalże doskonała – tylko chwilowo słońce było zasłonięte chmurami, które szybko były przeganiane przez wiatr.

Reklamy

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. księdza prałata Józef Bigusa w Baninie zaopatrzeni w klisze RTG, okulary przeciwsłoneczne, płyty CD, ochoczo, wydając okrzyki niedowierzania, obserwowali podczas dwóch przerw (i niekiedy na lekcji) częściowe zaćmienie słońca.

Do obserwacji przyłączyli się także nauczyciele oraz rodzice, którzy właśnie odbierali swoje dzieci – uczniów młodszych klas. Dla młodszych i starszych było to wyjątkowe przeżycie.

W Polsce kolejne częściowe zaćmienie słońca będziemy mogli obserwować za 3 lata, a całkowite zaćmienie słońca za ponad 100 lat. Na świecie w ciągu roku występuje od 3 do 5 zaćmień słońca, w tym 2 całkowite.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*