Jerzy Stachurski, wieloletni dyrektor szkoły w Czeczewie przeszedł na emeryturę [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jerzy Stachurski, wieloletni dyrektor szkoły w Czeczewie przeszedł na emeryturę [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jerzy Stachurski, wieloletni dyrektor szkoły w Czeczewie przeszedł na emeryturę. Przyjaciele, współpracownicy, uczniowie, nauczyciele i samorządowcy pożegnali dyrektora podczas uroczystej akademii.

[Not a valid template]Jerzy Stachurski – uznany kompozytor, poeta, regionalista, a przede wszystkim pedagog. Przez lata pełnił funkcję Dyrektora Szkoły Podstawowej w Czeczewie. W tym roku świętuje 45-lecie swojej działalności artystycznej i w tym samym roku pożegnał się ze swoją pracą jako pedagog – przeszedł na emeryturę. Z tej okazji zorganizowano specjalną akademię. Związany z placówką w Czeczewie był od 27 lat. 

Podczas uroczystości nie brakowało słów uznania wobec dyrektora placówki. Gratulacje i podziękowania za swoje lata pracy otrzymał m.in. od radnej Sejmiku Województwa Pomorskiego i przewodniczącej Komisji Kultury i Oświaty – Danuty Rek, a także od Wójta Gminy Przodkowo Andrzeja Wyrzykowskiego, radnych gminy Przodkowo oraz Prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego prof. Edmunda Wittbrodta. Ten ostatni nie mógł być obecny, jednak w jego imieniu list ze słowami uznania przekazała Danuta Pioch. Natomiast Rada Rodziców ufundowała tablicę pamiątkową.

Reklamy

Zaprezentowano również hymny szkół z terenu gminy Przodkowo, których autorem jest Jerzy Stachurski. Dzieci z przedszkola w Borkowie wystąpiły z piosenką, do której muzykę napisał dyrektor, a słowa nauczycielka szkoły w Czeczewie – Lucyna Reiter-Szczygieł. Sympatycznym elementem uroczystości był zaprezentowany film, w którym dzieci z klas 1-3 mówiły, co to jest emerytura. 

OGLĄDAJ TEŻ: Jerzy Stachurski, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Czeczewie – „Na dywaniku” [10.04.2019]

Podczas uroczystej akademii wystąpił Dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Tomasz Fopke, który wygłosił referat pt. „Pieśniodziej z Czeczewa. Próba analizy kaszubskojęzycznej twórczości muzyczko-literackiej Jerzego Stachurskiego”. Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego Eugeniusz Pryczkowski mówił o „Medialnej dokumentacji współpracy Jerzego Stachurskiego z regionem Kaszub i gminą Przodkowo”, a nauczycielka Lycyna Reiter-Szczygieł wygłosiła referat pt. „Dorobek organizacyjno-artystyczny Jerzego Stachurskiego na rzecz szkoły w Czeczewie”. 

Jerzy Stachurski jest absolwentem Wydziału Wychowania Muzycznego w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Gdańsku-Wrzeszczu. Następnie ukończył studia muzyczne w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Jest także absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego. Jako kompozytor zadebiutował już w 1968 roku ilustracją muzyczną do sztuki Moliera Grzegorz Dyndała. Przez autorem niezwykłej ilości dzieł muzycznych i literacki. Muzykę, którą tworzył do sztuk teatralnych widzowie mogli zobaczyć na deskach polskich i zagranicznych teatrów. Za swoją działalność otrzymał wiele nagród, m.in. Skrę Ormuzdową, Medal Stolema, Medal im. Antoniego Abrahama „Srebrna tabakiera Abrahama”, Pomorską Nagrodę Artystyczną oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej. W kwietniu tego roku został laureatem Konkursu „O Złote Pióro Wójta Gminy Chmielno”. 

Na początku kwietnia Jerzy Stachurski zajął I miejsce w Konkursie "O Złote Pióro Wójta Gminy Chmielno" fot. Wild Monkey Studio
Na początku kwietnia Jerzy Stachurski zajął I miejsce w Konkursie „O Złote Pióro Wójta Gminy Chmielno” fot. Wild Monkey Studio

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*