Kartuzy. „Pod biało-czerwoną”, czyli flaga narodowa w miejskim parku

Kartuzy. „Pod biało-czerwoną”, czyli flaga narodowa w miejskim parku

„Park przy kartuskiej poczcie w ostatnim czasie zyskał nowy charakter. Maszt z biało-czerwoną flagą będzie więc idealnym dopełnieniem tego patriotycznego miejsca” – twierdzi radny Tyberiusz Kriger, apelując do samorządu o złożenie wniosku do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w tej sprawie. Chodzi o rządowy projekt „Pod biało-czerwoną”, w sprawie którego radny pod koniec 2020 roku zebrał blisko 700 głosów poparcia.

Jak czytamy w interpelacji radnego Tyberiusza Krigera, projekt „Pod biało-czerwoną” zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag narodowych w każdej z gmin w Polsce, która uzyska minimalną liczbę głosów poparcia przez swoich mieszkańców.

-W gminie Kartuzy pełniłem rolę lokalnego lidera kampanii tego programu, co zostało odpowiednio zgłoszone oraz zatwierdzone przez organizatorów. Aby otrzymać środki gmina Kartuzy musiała zebrać 500 podpisów mieszkańców – czytamy dalej w interpelacji. – Jako lokalny lider kampanii podjąłem szereg działań w mediach społecznościowych, mediach lokalnych i wśród organizacji pozarządowych z naszego terenu w celu zachęcenia mieszkańców do wsparcia tej inicjatywy.

Reklamy

Interpelację w sprawie wsparcia gminy w zebraniu wymaganej liczby głosów radny składał już na początku października 2020 roku. Jego propozycją, o której wspominał podczas zbierania głosów poparcia było to, aby maszt z flagą narodową stanął przy pomniku Józefa Piłsudskiego w Kartuzach, co stanowić będzie, w ocenie radnego, idealne dopełnienie tego patriotycznego miejsca.

W wyniku wszystkich podjętych działań łącznie udało się zebrać 679 głosów poparcia, dzięki którym gmina Kartuzy zakwalifikowała się na listę beneficjentów programu. Jak mówi radny Kriger, świadczy to o tym, że pomysł lokalizacji masztu przy pomniku marszałka Piłsudskiego przypadł mieszkańcom do gustu. Z powodu sytuacji epidemicznej jednak realizacja projektu została przesunięta w czasie.

-Wczoraj opublikowana została informacja o przejściu do kolejnego etapu. Gminy, które zakwalifikowały się, zobowiązane są do złożenia stosownego wniosku, który musi zawierać ogólny koszt zakupu masztu, flagi oraz ich instalacji. Nabór trwa do 14 marca 2022 roku informuje radny. – Park przy kartuskiej poczcie to miejsce, które w ostatnim czasie zyskało nowy charakter. Znajduję się tam pomnik marszałka Piłsudskiego, Ławka Niepodległości, a także Dąb Niepodległości. Maszt z biało-czerwoną flagą będzie więc idealnym dopełnieniem tego patriotycznego miejsca.

Radny zwraca się więc do samorządu z prośbą o złożenie wniosku do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, uwzględniającego umieszczenie masztu z flagą biało-czerwoną w parku im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Kartuzach. Jak podkreśla, z ust burmistrza i jego zastępców pada wiele słów o chęci współpracy. Tym samym ma nadzieję, że słowa te przemienią się w czyny i urząd przychyli się do jego wniosku.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*