Kartuzy. Policja apeluje o odpowiedzialność nad wodą

Kartuzy. Policja apeluje o odpowiedzialność nad wodą

Wysokie temperatury przyciągają tłumy w rejony nadmorskie i nad jeziora. Niestety, wiele osób zapomina, że woda to niebezpieczny żywioł. W ramach tegorocznej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” kartuska policja przedstawia kilka niezbędnych porad. Należy bowiem pamiętać, aby wybierając się nad wodę zabrać ze sobą przede wszystkim zdrowy rozsądek i odpowiedzialność. Podczas minionego weekendu doszło do tragicznego incydentu – utonięcia 52-latka.

Piękna, letnia pogoda i wysokie temperatury przyciągają ogromną ilość ludzi nad pobliskie jeziora. Podstawą udanej zabawy jednak jest to, aby zakończyła się dla wszystkich jej uczestników bezpiecznie. Zarówno policjanci jak i ratownicy WOPR wspólnie przestrzegają, aby nad wodę przede wszystkim zabrać rozsądek.

Niestety, wielu ludzi przecenia swoje umiejętności lub nie zwraca uwagi na niebezpieczeństwo, jakim może być woda. Na zakończenie zeszłego weekendu policjanci odnotowali jeden tragiczny incydent. 52-letni mężczyzna, będąc w Kiełpinie nad jeziorem, po północy zdecydował się na kąpiel. Niestety, utonął i nie udało się go uratować.

Reklamy

Pamiętajmy – przed żywiołem, jakim jest woda, należy zachować respekt. Do tragedii może dojść z różnych powodów, jak zachłyśnięcie czy zwyczajne zmęczenie w przypadku, gdy zbyt daleko odpłynęliśmy. Bardzo niebezpiecznie może okazać się wybieranie niestrzeżonych kąpielisk oraz pływanie pod wpływem alkoholu.

Wtedy wydaje nam się, że możemy o wiele więcej niż potrafimy przy jednoczesnym spadku sił i umiejętności. Takie sytuacje zdarzają się nawet kiedy przy nas są inne osoby. Wystarczy moment, aby zniknąć pod wodą i tylko kilka minut by doszło do tragedii.

Osoby, które decydują się na wypoczynek nad morzem, jeziorem czy rzeką muszą pamiętać, że woda to żywioł, którego nie można lekceważyć. Dlatego warto stosować się do następujących zasad:

-Korzystaj ze strzeżonych kąpielisk

-Zwracaj uwagę na warunki atmosferyczne

-Nigdy nie kąp się po spożyciu alkoholu

-Nie przeceniaj swoich możliwości i umiejętności pływackich

-Pamiętaj o sprzęcie ratunkowym

-Zwracaj uwagę na dokumenty i przedmioty wartościowe

Wypoczynek to beztroska, jednak należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu portfela, dokumentów, telefonów oraz innych przedmiotów wartościowych. Nie stwarzaj okazji sprzyjającej potencjalnemu złodziejowi.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*