Kiełpino. Natalia Bir i Michalina Bulczak: „Blisko” to więcej niż szkoła rodzenia…

Kiełpino. Natalia Bir i Michalina Bulczak: „Blisko” to więcej niż szkoła rodzenia…

Z Natalią Bir i Michaliną Burczak, m. in. o szerokim wachlarzu usług Szkoły Rodzenia „Blisko”, znajdującej się w Kiełpinie (ul. Starowiejska 3), a także o tym, z jakimi obiekcjami najczęściej mierzą się przyszłe matki, rozmawiał Andrzej Baranowski.

Andrzej Baranowski: Jak narodziła się idea powstania szkoły rodzenia?

Natalia Bir i Michalina Bulczak: Pracujemy na sali porodowej, tam też się poznałyśmy. Zaobserwowałyśmy, że współpraca z kobietą świadomą, przygotowaną zarówno merytorycznie, jak i fizycznie do porodu, jest o wiele bardziej owocna – wiąże się z większym poziomem satysfakcji, poród przebiega łagodniej i sprawniej. Postanowiłyśmy stworzyć miejsce, które holistycznie przygotuje parę do rodzicielstwa.

A.B.: Czego przyszłe matki, jak również ojcowie, mogą się nauczyć na Waszych zajęciach?

N.B. i M. B.: Cykl zajęć jest tak przygotowany, aby przyszli rodzice jak najpewniej poczuli się w swojej nowej roli. Tematy, dotyczące opieki nad noworodkiem przepełnione są praktyką – każda para ma do dyspozycji przewijak i wanienkę oraz profesjonalne lalki. Ćwiczymy kąpiel, przewijanie, prawidłowy sposób noszenia oraz pozycje do karmienia. Omawiamy etapy porodu, pokazujemy pozycje wertykalne oraz masaż, co nie tylko łagodzi dolegliwości bólowe, ale także przyspiesza postęp porodu. Warsztat z zakresu ciąży dedykowany jest głównie paniom – jako terapeutka uroginekologiczna przybliżam tematy zmian, jakie zachodzą w ciele kobiety podczas ciąży i wyjaśniam, jak zapobiec najczęstszym dolegliwościom okresu okołoporodowego.

A.B.: Zajęcia, związane z nauką rodzenia, to jak rozumiem, nie jedyny zakres Waszej działalności?

N.B. i M. B.: Zachęcamy kobiety do aktywnego porodu, ale ciężko spodziewać się ruchu na sali porodowej, jeśli kobieta całą ciążę unikała aktywności. Dlatego w każdy poniedziałek o godz. 9.30 prowadzimy zajęcia ruchowe dla ciężarnych na bazie jogi i pilatesu, które mają usprawnić ciało, poprawić samopoczucie oraz przygotować kobietę do aktywnego porodu. Poza tym w gabinecie oferujemy pacjentkom na każdym etapie życia poradę uroginekologiczną – w przypadku nietrzymania moczu, obniżenia narządu rodnego, rehabilitacji okołoporodowej. W ofercie mamy również profesjonalne porady z Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym, który pomoże w przypadku problemów z karmieniem. Wypożyczamy także aparat TENS do porodu.

A.B.: Z jakimi obawami bądź obiekcjami często spotykacie się wśród przyszłych matek, które przychodzą na Wasze zajęcia?

N.B. i M. B.: Większość naszych klientek to panie oczekujące pierwszego dziecka, ale są też kobiety, które poród mają już za sobą, ale do kolejnego chcą się przygotować – bo nauczone wcześniejszym doświadczeniem wiedzą, że większy poziom wiedzy wpływa na jakoś porodu. Kobiety często obawiają się dolegliwości bólowych, co jest odczuciem naturalnym – strach i niepewność przed nieznanym. Dlatego na zajęciach szczegółowo omawiamy, czym jest skurcz, dlaczego należy go traktować jak sprzymierzeńca, a nie wroga oraz jakie mamy możliwości niefarmakologoczne i farmakologiczne łagodzenia tych dolegliwości.

A.B.: Jaka atmosfera towarzyszy Waszym zajęciom?

N.B. i M. B.: Zdecydowanie daleka jest od atmosfery szkolnej. Grupy są kameralne, maksymalnie 6 par, dzięki czemu nasze spotkania przypominają raczej spotkania towarzyskie, niż wykładowe. Podczas zajęć zawiązywane są między parami nowe znajomości, a my także pozostajemy z wieloma parami w kontakcie jeszcze długo po zakończeniu cyklu spotkań.

A.B.: Dlaczego warto skorzystać z Waszych usług?

N.B. i M. B.: „Blisko” to więcej niż szkoła rodzenia. Przygotowanie merytoryczne na wykładach, przygotowanie ciała na zajęciach ruchowych, porady uroginekologiczne i doradzctwo laktacyjne sprawiają, że w naszej placówce odpowiadamy na potrzeby kobiet na każdym etapie życia. Warto zaznaczyć także, że dzięki pracy na sali porodowej, niejednokrotnie udaje nam się towarzyszyć naszym kursantkom podczas porodu, co zdecydowanie podnosi komfort kobiet.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*