Oświadczenie Stowarzyszenia Nasza Gmina Żukowo ws. odblasków

Oświadczenie Stowarzyszenia Nasza Gmina Żukowo ws. odblasków

„(…)W mniemaniu burmistrza, to on decyduje o wszystkim co dzieje się na terenie szkół, podejmując interwencje, aby nie wpuszczano nas do szkół…” – czytamy w oświadczeniu Stowarzyszenia Nasza Gmina Żukowo, odnoszącym się do dyskusji na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Żukowie, dotyczącej dostarczania odblasków dzieciom w szkołach podstawowych.

Oświadczenie

Na sesji Rady Miejskiej w Żukowie dnia 21.11.2023 roku, burmistrz gminy Żukowo potwierdził już oficjalnie, że Stowarzyszenie Nasza Gmina Żukowo nie może przekazywać odblasków dla dzieci klas 2, 3, 4 w szkołach podstawowych w gminie Żukowo.

Reklamy

Stowarzyszenie Nasza Gmina Żukowo i bezpartyjni radni, chcieliśmy przekazać szkołom odblaski dla dzieci, aby były bezpieczniejsze jako piesi uczestnicy ruchu drogowego. Ponieważ w gminie Żukowo jest ogrom miejsc, gdzie nie ma chodników ani oświetlenia, a dzieci muszą tamtędy się przemieszczać. O bardzo wielu zagrożeniach informują mieszkańcy Gminy Żukowo (m. in. z miejscowości: Żukowo, Banino, Otomino, Rębiechowo, Czaple…).

Przypominamy art. 11 Prawa o ruchu drogowym „Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze dla pieszych, drodze dla pieszych i rowerów lub drodze dla rowerów.”

Rozdaliśmy już wiele odblasków, w tym pieszym na nieoświetlonych drogach gminnych, bez chodników.

W mniemaniu burmistrza, to on decyduje o wszystkim co dzieje się na terenie szkół, podejmując interwencje, aby nie wpuszczano nas do szkół. Decyzje takie jednak powinien podejmować dyrektor szkoły, w odpowiednich sytuacjach przy opinii rady szkoły lub rady rodziców.

Jednak, aby nie wprowadzać w zakłopotanie dyrektorów, odblaski będziemy przekazywać dzieciom między innymi przed szkołami, gdyż dla nas ważne jest bezpieczeństwo dzieci a nie gierki burmistrza.

Pozdrawiamy serdecznie
Stowarzyszenie Nasza Gmina Żukowo

PS: Już teraz wiemy, że gdy burmistrz dostarczył odblaski do pierwszych klas szkół podstawowych, to głównym działaniem było prowadzenie akcji politycznej, co wynika z kontekstu wypowiedzi burmistrza na sesji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*