Policja apeluje: Nigdy nie zostawiajmy dziecka i zwierząt w samochodzie!

Policja apeluje: Nigdy nie zostawiajmy dziecka i zwierząt w samochodzie!

W związku z prognozowanymi w najbliższych dniach wysokimi temperaturami funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach apelują, aby w upalne dni nigdy nie zostawiać w samochodzie dzieci oraz zwierząt. Podczas ciepłych dni wnętrze pojazdu nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur, a dziecko czy zwierzę zostawione wewnątrz samochodu jest narażone na utratę zdrowia, a nawet życia.

Wydaje się, że nic złego nie powinno się stać, jeśli pozostawimy śpiące dziecko lub zwierzę w pojeździe na przysłowiową chwilę, by zrobić szybkie zakupy czy załatwić jakąś sprawę. Nic bardziej mylnego – wystarczy chwila, aby w zamkniętym pojeździe temperatura urosła do poziomu, który może zagrażać życiu.

Dzieci i zwierzęta siedzące w samochodzie mogą być wówczas narażone na przegrzanie, a nawet śmierć. Policjanci apelują: nie zostawiaj dzieci oraz zwierząt w rozgrzanym samochodzie!

Reklamy

Każdy, kto w upalny dzień zobaczy dziecko lub zwierzę zamknięte w samochodzie, powinien zareagować. W przypadku gdy odnalezienie właściciela samochodu jest możliwe (np. na stacji benzynowej lub w osiedlowym sklepie) należy zrobić to niezwłocznie.

Jeżeli odszukanie rodzica lub opiekuna nie jest możliwe, należy od razu powiadomić służby ratunkowe, w tym policję. Podczas rozmowy telefonicznej ważne jest, aby uważnie słuchać oraz wykonywać polecenia dyspozytora numeru 112 lub policjanta.

Być może usłyszysz polecenie, aby dla ratowania życia zbić szybę w samochodzie. Pozostanie na miejscu zdarzenia do przyjazdu służb pozwoli na szybkie wskazanie pojazdu, w którym wystąpiło zagrożenie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*