Przecięto wstęgę przed nową biblioteką w Kartuzach fot. P.CH. / zKaszub.info

Przyjazna i nowoczesna… Uroczyście otwarto bibliotekę w Kartuzach

Nowoczesna, przestronna i dobrze wyposażona. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kartuzach już oficjalnie przeniosła się do nowego budynku dworca.

Przecięto wstęgę przed nową biblioteką w Kartuzach fot. P.CH. / zKaszub.info
Przecięto wstęgę przed nową biblioteką w Kartuzach fot. P.CH. / zKaszub.info

W budynku dworca, kartuska biblioteka działa już od 16 sierpnia. Jednak to teraz, 5 września, uroczyście przecięto wstęgę po przenosinach biblioteki. 

Z okazji uroczystego otwarcia, do dworca w Kartuzach, przyjechali przedstawiciele władz samorządowych powiatu oraz gminy, a także Poseł na Sejm RP Stanisław Lamczyk oraz Członek Zarządu Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski. Nie zabrakło dyrektorów innych instytucji kultury z terenu gminy Kartuzy, dyrektorów gminnych bibliotek powiatu kartuskiego oraz przyjaciół placówki. 

Reklamy

Dyrektorka Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kartuzach, Kazimiera Socha w paro zdaniach przypomniała historię biblioteki oraz przywitała wszystkich gości. Później przyszedł czas na podziękowania. Po wystąpieniach gości, przyszedł czas na okolicznościowe przemówienia, upominki do nowej biblioteki oraz symboliczne przecięcie wstęgi. 

Przypomnijmy, że obiekt ma 525 m kw. powierzchni, na których mieszczą się: wypożyczalnia dla dorosłych połączona z czytelnią oraz wypożyczalnią multimediów, wypożyczalnia dla dzieci połączona z wypożyczalnią „czytaków”, dział gromadzenia i opracowania zbiorów, kącik prasy, stanowiska komputerowe oraz pomieszczenia biurowe, socjalne i magazyny. Obiekt jest przystosowany dla potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami oraz bezpieczny – nad gośćmi będzie czuwać pracownik ochrony, zamontowano też monitoring.

Autorem aranżacji jest dyplomowany architekt wnętrz hab. Jan Sikora, autor znanych projektów m.in. Mediateki w Sopocie oraz Stacji Kultura w Rumi. Biblioteka w Kartuzach łączy elementy nowoczesnego dizajnu takie jak szkło imetal z elementami nawiązującymi do tradycji naszego regionu – m.in. drewnem i wikliną. Wyposażenie uzupełniają stylizowane krzesła i oświetlenie.

Budowa biblioteki została zrealizowana w ramach projektu pn. „Kompleksowa Rewitalizacja Centrum Kartuz” jako zadanie – „Budowa Biblioteki plus, m.in. na działania Klubu Integracji Społecznej”, mającego na celu zwiększenie zatrudnienia osób dotkniętych i zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Projekt został dofinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Szacunkowe koszty budowy to kwota 2.900 000,00 zł, z czego dofinansowanie EFRR w ramach RPO WP na lata 2014 – 2020 wynosi 1.651 195,14 zł.

 

Otwarcie biblioteki w Kartuzach 2018 - fot. zKaszub.info - IMG_9053

Zdjęcie 1 z 22

Godziny otwarcia

Wypożyczalnia dla dorosłych

poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godz. 900 – 1800

środa w godz. 1000 -1800

sobota w godz. 900  – 1500

 Wypożyczalnia dla dzieci

poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek od 900 do 1700

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*