Rusza długi weekend. Policjanci będą prowadzić kontrole

Rusza długi weekend. Policjanci będą prowadzić kontrole

Już dziś wielu z nas rozpocznie długi weekend majowo-czerwcowy. Jest to znakomita okazja do krótkiego urlopu, wyjazdu i wypoczynku. Dla kartuskich policjantów jest to czas wytężonej pracy. W trakcie prowadzonych działań mundurowi będą kontrolować prędkość, z jaką poruszają się kierowcy, stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia dzieci oraz stan trzeźwości kierujących pojazdami.

Wielu z nas dziś rozpocznie długi weekend związany ze świętem Bożego Ciała, który z pewnością zachęci do podróży. W tych dniach kartuscy policjanci ruchu drogowego oraz funkcjonariusze prewencji będą obecni na drogach i będą czuwać nad bezpieczeństwem mieszkańców oraz osób odwiedzających pow. kartuski.

Podczas prowadzonych kontroli policjanci zwrócą szczególną uwagę na stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia dzieci, uprawnienia do kierowania, a kierujący, którzy usiądą za kierownicą po alkoholu lub narkotykach muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami.

Reklamy

Funkcjonariusze „drogówki” wyposażeni w urządzenia do pomiaru prędkości szczególną uwagę zwrócą też na prędkość, z jaką będą jechać kierowcy. Pamiętajmy, że to właśnie niedostosowanie prędkości do warunków na drodze jest najczęstszą przyczyną wypadków.

Pamiętajmy, że to, czy dojedziemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych! Niech kierowców nie zmyli ładna pogoda, przez co wielu może poczuć się pewniej za kierownicą. Przed wyjazdem zwróćmy też uwagę na właściwe zabezpieczenie mieszkania, aby po powrocie nie spotkała nas niemiła niespodzianka.

Kilka praktycznych rad przed wyjazdem i w trakcie podróży:

-Sprawdźmy stan techniczny pojazdu,
-Dokładnie zaplanujmy trasę podróży pamiętając o przerwach w czasie jazdy,
-Nie odkładajmy wyjazdu na ostatnią chwilę,
-Bądźmy wypoczęci i trzeźwi,
-Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drodze,
-Bądźmy rozważni na drodze i stosujmy się do obowiązujących przepisów,
-Jadąc pociągiem lub autobusem zwracajmy uwagę na osoby wokół nas, trzymajmy torebkę z przodu, a portfel schowajmy w sposób uniemożliwiający jego wyciągnięcie,
-W pociągach unikajmy pustych przedziałów i nie przyjmujmy poczęstunku od przypadkowych osób, w szczególności alkoholu, gdyż będąc pod jego wpływem łatwiej możemy stać się ofiarą przestępców.

Zanim ruszymy w podróż pamiętajmy również o właściwym zabezpieczeniu domu i mieszkania. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko, dlatego:

-Poprośmy życzliwego sąsiada lub członków rodziny o zaopiekowanie się naszym domem i stwarzanie pozorów pobytu właściciela,
-Wychodząc sprawdźmy wszystkie okna i drzwi,
-Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym dłuższym wyjeździe,
-Starajmy się nie pozostawiać w domu lub mieszkaniu wartościowych przedmiotów i znacznej gotówki,
-Pamiętajmy o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.

Życzymy BEZPIECZNEGO weekendu!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*