Sulęczyńscy radni uchwalili fundusz sołecki

Sulęczyńscy radni uchwalili fundusz sołecki

W czasie wtorkowej sesji Rady Gminy Sulęczyno, radni zadecydowali o uchwaleniu funduszu sołeckiego. 335 tysięcy złotych, wyodrębnionych z budżetu gminy, zostanie rozdysponowane pomiędzy sołectwa

W czasie wtorkowej sesji Rady Gminy Sulęczyno, radni zadecydowali o uchwaleniu funduszu sołeckiego. 335 tysięcy złotych, wyodrębnionych z budżetu gminy, zostanie rozdysponowane pomiędzy sołectwa, jako środki przeznaczone na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków ich życia. Decyzję radnych krytykuje wójt oraz sekretarz gminy. Podkreślają, że nie jest to korzystna finansowa decyzja dla samorządu.

Fundusz sołecki także w Sulęczynie

Na ostatniej sesji Rady Gminy Sulęczyna, jednym z ważniejszych punktów była kwestia uchwalenia funduszu sołeckiego. Przeciwny planom radnym był Wójt Bernard Grucza. Wskazywał on, że pieniądze te mogłyby być wkładem własnym do jednej większej inwestycji.

Reklamy

– Fundusz sołecki został ustanowiony kosztem kilometra drogi. Tyle gmina jest stratna. Dodatkowo, musimy stworzyć nowe stanowisko pracy do rozliczenia tego. Strzelamy sobie w kolano. Niestety o tyle my zdobędziemy środków dodatkowych mniej dla gminy – mówił włodarz.

O nieopłacalności funduszu mówiła również Sekretarz Gminy, Danuta Karcz-Karczewska. Wskazywała ona, że poziom jego refundacji z budżetu państwa ma być coraz mniejszy. Podkreśliła, że środki mogą zostać przeznaczone m.in. na remonty, ale nie realizację nowych inwestycji.

– Sama idea i właściwość przy podejmowaniu decyzji o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego była słuszna, gdy istniała możliwość refundacji jego 40% z budżetu państwa. Obecnie rząd zapowiedział, że będzie ona coraz mniejsza. Zwrot więc ten będzie już nieosiągalny – wyjaśniała sekretarz. – Realizacja małych zadań, jak zakup ławek, koszy czy małej siłownia zewnętrzna, jest możliwa ze środków programu Aktywne Sołectwo. Nie ma być rozdawnictwa z budżetu państwa tylko gmina ma wspomagać różnego rodzaju działania sołectwa. Ma to się odbyć dzięki stowarzyszeniom. Mamy iść w kierunku aktywizacji społeczeństwa w różnych dziedzinach. Z tego, co wiem, większość pomorskich, porównywalnych do naszej, nie podejmuje decyzji o funduszu sołeckim.

Ostatecznie gmina Sulęczyno dołączyła do grona samorządów, które zdecydowały się na ustanowienie funduszu sołeckiego na rok 2020. Projekt otrzymał 10 głosów poparcia, przy trzech przeciw i jednym wstrzymującym się. Na ten cel radni postanowili wyodrębnić z budżetu gminy 335 tys. złotych. Za przyjęciem funduszu sołeckiego opowiadali się również sołtysi, argumentując że nie są informowani o inwestycjach, które prowadzi gmina.

O wykorzystaniu środków funduszu sołeckiego będą decydować mieszkańcy poszczególnych sołectw.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*