Teodor Elas teraz też na Wikipedii. Dzieło kartuskich „Poszukiwaczy” [ZDJĘCIA]

Teodor Elas teraz też na Wikipedii. Dzieło kartuskich „Poszukiwaczy” [ZDJĘCIA]

Postać profesora Teodora Elasa jest dobrze znana wielu starszym absolwentom I LO w Kartuzach. Jednak dzięki pracy siódmoklasistów z grupy „Poszukiwacze” jego historia może dotrzeć do kolejnych osób. Wczoraj, po wielu miesiącach wytężonego wysiłku, młodzież opublikowała artykuł o nim na Wikipedii.

profesor Teodor Elas
Paweł, Lena i Paulina wraz z opiekunką Mariolą Dzwonkowską fot. P.CH. / zKaszub.info

Profesor Teodor Elas był wieloletnim dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach. Choć jest on ważną postacią w historii tej placówki, jego biografia jest nieco tajemnicza dla wielu młodych ludzi. Teraz jest dostępna na wyciągnięcie reki. Na Wikipedii.

Profesor Elas na Wikipedii

Do prac nad artykułem o profesorze Teodorze Elasie przystąpili uczniowie klas siódmych z grupy „Poszukiwaczy” pod opieką Marioli Dzwonkowskiej, nauczycielki języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 1 w Kartuzach.

Reklamy

– To jest wyjątkowa postać w naszym środowisku. Myślę, że wszyscy, którym było dane zetknąć się z panem profesorem zachowali go w pamięci i sercu. W pewnym momencie zauważyłam, że nie istnieje na Wikipedii takie hasło jak „Teodor Elas”. Pomyślałam, że stworzenie go będzie wspaniałym sposobem upamiętnienia jego osoby – wyjaśnia Mariola Dzwonkowska.

Do pomysłu zapalili się uczniowie z grupy „Poszukiwaczy”. Prace nad artykułem grupa rozpoczęły już w ubiegłym roku szkolnym, w ramach niesformalizowanych zajęć pozalekcyjnych.

– Rozpoczynając prace nad opracowaniem, zdaliśmy sobie sprawę, że nie jest to takie łatwe. Przede wszystkim szczegóły techniczne były sporą barierą. Korzystaliśmy z różnych źródeł. Tych dostępnych w internecie, ale też udostępnionych nam przez Wicedyrektora I ZSO, pana Witolda Wojewódkę. Uczniowie mieli swoje „misje”, w czasie których zbierali informacje – opowiada nauczycielka. 

profesor Teodor Elas

Artykułu jednak nie udało zakończyć się w pierwszym terminie. Zabrakło czasu. Wraz z kolejnymi tygodniami, pojawiały się również inne naglące obowiązki.

– I wszystko wskazywało na to, że nie uda się zakończyć prac nad artykułem. Pomyślałam jednak o feriach, które są doskonałym czasem na kolejne spotkania – wyjaśnia Mariola Dzwonkowska.

Dzięki uporowi oraz zapałowi uczniów i ich opiekuna, artykuł udało się sfinalizować. Na Wikipedii został opublikowany w środę, 13 lutego. Artykuł wzbogacono m.in. w fotografie domu profesora Elasa czy pamiątkowej tablicy na ścianie I LO w kartuzach.

Ogólnie w trakcie paru miesięcy prac, w projekcie wzięło udział dziesięciu uczniów klasy siódmej z grupy „Poszukiwaczy” – Paweł, Lena, Paulina, Dominika, Aniela, Jeremiasz, Konrad, Kacper, Liliana i Julia

– Wzięłam udział w tym projekcie, ponieważ było to coś nowego. Nie miałam wcześniej okazji tworzyć czegoś takiego – wyjaśnia uczennica Paulina. – Misje bywały bardzo wymagające. Dużo wysiłku wymagało odnalezienie domu, gdzie mieszkał profesor Elas. 

– Profesor Elas jest postacią znaną wśród osób starszych, ale wielu młodych już jej nie pamięta. Stworzenie hasła o profesorze na Wikipedii, dało nam ogromną satysfakcje. Jest nam bardzo bliską osobą – mówi kolejna uczennica, Lena. – Z opowieści i wspomnień zapamiętała, że był on bardzo elegancką osobą, miał doskonałą pamięć – opowiada. 

Owoc pracy uczniów z grupy „Poszukiwaczy” znaleźć można już na Wikipedii.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*