fot. UG Sierakowice

Ekspresowa budowa sierakowickiego przedszkola

Tegoroczna rekordowa liczba urodzeń w gminie Sierakowice zmusza jej władze do wybiegnięcia myślą w przyszłość. Szybkie tempo budowy nowego przedszkola, ma pozwolić na jego otwarcie już we wrześniu.

[Not a valid template]Kraina miłości – taki tytuł nadały media gminie Sierakowice po ogłoszeniu rekordowej liczby urodzeń w roku 2017. Na świat przyszło 404 nowych mieszkańców. Jest to liczba siedemnastokrotnie większa niż średnia krajowa. Jednak wraz z rekordową liczbą urodzeń, idą obawy co do miejsc w placówkach oświaty w gminie. Samorząd Sierakowic wybiegając myślą ku przyszłości już 15 stycznia podpisał umowę na budowę drugiego Przedszkola Samorządowego.

Prace rozpoczęły się niedługo po jej sygnowaniu przez Wójta Gminy i przedstawiciela firmy wykonawczej. W tej chwili z powodu zbyt niskich temperatur, zostały wstrzymane. Prace były bardzo zaawansowane – budowlańcy przygotowywali się już do wylania płyty fundamentowej. Taka forma  podstawy budynku jest ściśle związana z technologią, która zostanie zastosowana w czasie budowy. Przedszkole zostanie „złożone” z gotowych już prefabrykatów. Dzięki temu budowa ma zakończyć się w ekspresowym tempie kilku miesięcy.

Reklamy

Umowa zawarta przez gminę z firmą ELWOZ sp. z o.o. opiewa na kwotę 9,7 mln zł. Jedną ze ścieżek jaką obrał samorząd w poszukiwaniu pieniędzy jest Kancelaria Premiera. Jak wspomniał na lutowej sesji Rady Gminy, wójt Tadeusz Kobiela – wystosował on list do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o dotację celową. Jako jeden z argumentów wskazał na dużą liczbę urodzeń i pragnienie zapewnienia w przyszłości dzieciom miejsca w przedszkolach. Na chwilę obecną – po wymianie korespondencji pomiędzy Kancelarią oraz Wojewodą – gmina oczekuje na decyzję premiera.  

– Jest to źródło, z którego powiem szczerze nie wiem czy można się spodziewać się dotacji, choć mamy silne argumenty – mówi Tomasz Maszk z Urzędu Gminy. – Drugą ścieżką ma być dofinansowanie ze strony Ministerstwa Środowiska. Ze względu na specyfikę tego budynku, tj. energooszczędny. Jednak są tam niezbyt wysokie limity kosztów kwalifikowanych przypadających na metr kwadratowy. Limit Ministerstwa to 2 000 zł/m2, gdzie nasza budowa to 6 000 zł/m2. Byłaby to, więc kwota około 3 mln zł z tego źródła. Jednak każdy pieniądz jest dobry i będziemy się o to starać.

Trzecim źródłem, z którego gmina ubiegać się będzie o dofinansowanie ma być Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego. Te środki dotyczyć mają przede wszystkim kosztów wyposażenia. Konkurs w ramach edukacji przedszkolne, daje możliwość uzyskania wsparcia ze strony województwa.

Przedszkole ma powstać koło Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierakowicach. W nowym przedszkolu ma znaleźć się 200 miejsc dla dzieci w wieku 3-5 lat. Całkowity koszt przedsięwzięcia włącznie z wyposażeniem – jest przewidywany na poziomie 10, 7 mln zł.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*