Policja apeluje do rolników, poruszających się maszynami po drogach pow. kartuskiego

Policja apeluje do rolników, poruszających się maszynami po drogach pow. kartuskiego

Z uwagi na okres żniw na polach pojawiły się kombajny, ciągniki i inne maszyny rolnicze. Poruszanie się takimi maszynami wymaga odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia, a każdy rolnik biorący udział w żniwach musi pamiętać, że w trakcie dojazdu na pole należy stosować się do obowiązujących przepisów i zachowywać szczególną ostrożność. Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, kierowanie pojazdem sprawnym technicznym i odpowiednio wyposażonym jest kluczowe w kwestii bezpiecznego przebiegu żniw.

Dużym utrudnieniem dla kierowców w okresie letnim są ciągniki, kombajny i inne maszyny rolnicze, które aby dojechać na pole wyjeżdżają na drogi publiczne. Zdarza się, że kombajniści po skończonej pracy na polu wyjeżdżają na drogę z zaczepionym hederem, który zajmuje większą szerokość drogi, a tym samym stwarza duże utrudnienia w ruchu oraz zagrożenie dla pozostałych użytkowników dróg.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rolnik poruszając się kombajnem po drogach publicznych, ma obowiązek zdemontowania hedera i przetransportowania go na specjalnym wózku. Poruszanie się z tego typu urządzeniem zamontowanym z przodu powoduje, że kierujący łamie zasadę zajmowania tylko prawego pasa jezdni oraz dopuszczalnej normy szerokości pojazdu i stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Poruszanie się pojazdem nienormatywnym, bez zezwolenia dla odpowiedniej kategorii grozi wszczęciem postępowania administracyjnego.

Reklamy

Jednak o bezpieczeństwie trzeba pamiętać nie tylko na drogach. Do większości wypadków podczas prac polowych dochodzi właśnie na polach. Niedopuszczalne jest przewożenie osób na wysokich ładunkach np. na przyczepach z sianem. Grozi to upadkiem z dużej wysokości, a w konsekwencji nawet najechaniem na taką osobę. Podczas żniw osobami szczególnie narażonymi na niebezpieczeństwo są dzieci.

Zobacz również: Łyśniewo Sierakowickie. Wypadek przy pracach polowych. Maszyna wciągnęła rękę

Pracujący w polu rodzice powinni zawsze pamiętać, by w stacyjce pojazdu nie pozostawiać kluczyków. Dziecko przebywające w kabinie ciągnika bez problemu może go uruchomić. Najważniejszą zasadą jest to, aby przed każdym uruchomieniem maszyny rolniczej i ruszeniem tym pojazdem sprawdzić, czy w pobliżu nie znajdują się ludzie. Pozwoli to uniknąć przypadkowego najechania na osoby znajdujące się obok pojazdu.

O czym należy pamiętać?

-Nie pozostawiaj małych dzieci bez opieki dorosłych,

-Nie pozwalaj dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych,

-Nie zezwalaj dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych,

-Nie pozostawiaj niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka,

-Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci,

-Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach,

-Nie podejmuj żadnej pracy będąc pod wpływem alkoholu,

-Wyjeżdżając na drogę zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*