Region. Policja ostrzega przed nowymi metodami działania oszustów – „na Covid-19”

Region. Policja ostrzega przed nowymi metodami działania oszustów – „na Covid-19”

Oszuści cały czas próbują wyłudzać pieniądze. Tym razem wykorzystują metodę „na koronawirusa”. Dzwonią głównie do starszych osób, podając się za członka rodziny, który zachorował na Covid i jest w bardzo złym stanie. Po chwili do rozmowy wkracza rzekomy lekarz, który potwierdza tę sytuację, wskazując na pilną potrzebę wdrożenia terapii ratującej życie.

Informując o konieczności poniesienia sporych nakładów finansowych, próbują wyłudzić pieniądze, żerując na dobrym sercu rozmówcy i jego strachu o życie swoich najbliższych. Chcąc wymusić szybką reakcję wywierają słowną presję na starszych osobach.

By osiągnąć swój cel, potrafią płakać do słuchawki czy wręcz krzyczeć na rozmówcę, który nie chce przekazać im pieniędzy. Pamiętajmy, że żaden pacjent, chory na Covid-19, nie musi płacić za swoje leczenie. Zarówno diagnostyka, pobyt w szpitalu, jak i podawane leki są darmowe.

Reklamy

Jeśli dzwoni do nas osoba, która próbuje wmówić nam, iż musimy zapłacić za leczenie najbliższych, powinniśmy jak najszybciej przerwać połączenie i zadzwonić pod numer 112, by poinformować o próbie oszustwa policję.

Policja przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które uchronią przed staniem się ofiarą takiego oszustwa. Przede wszystkim należy zachować ostrożność w kontakcie z nieznajomym. Nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których się nie zna ani ufać tym, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.

Policja zaleca też potwierdzenie ewentualnej „prośby o pomoc”, kontaktując się osobiście z daną osobą. Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc, w tym z zagranicy, grożą utratą pieniędzy. Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie należy zawiadomić policję.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*